5/24/2014

5/24/2014

Romantyczne marzenie o pięknej odalisce

Romantyczne marzenie o pięknej odalisce
Jakiś czas temu w książce Waldemara Łysiaka pod tytułem Empirowy pasjans natknęłam się na bardzo ciekawą informację o tym, że na początku XIX wieku, pod wpływem fascynacji orientem, niemal każdy mężczyzna marzył o posiadaniu nieskażonej europejską cywilizacją, tajemniczej i uległej kochanki pochodzącej z jakiegoś egzotycznego kraju. Idealnym przykładem tego typu wyobrażenia o orientalnej kobiecie jest Haydee, grecka niewolnica Hrabiego Monte Christo. Jak jednak stwierdził Łysiak, Dumas wcale nie stworzył jej dla hrabiego, ale dla siebie, jako ucieleśnienie marzenia o pięknej odalisce. 


Henri Grevedon Grecka piękność

5/10/2014

5/10/2014

Piękno odsłoniętych ramion, czyli o sukniach bez rękawów w epoce dyrektoriatu

Piękno odsłoniętych ramion, czyli o sukniach bez rękawów w epoce dyrektoriatu
Jak już niejednokrotnie pisałam, rewolucja francuska, a przede wszystkim czas wielkiego terroru, miała ogromny wpływ na obyczaje młodych ludzi, których jedynym pragnieniem po jej zakończeniu było odreagowanie jej w duchu wolności i amoralności. Chociaż w 1795 roku idee neoklasycyzmu miały się już ku końcowi, dopiero porewolucyjne rozluźnienie obyczajów pozwoliło na ich najpełniejsze ujawnienie się w modzie kobiecej. Kobieta, żeby być zaliczoną do arystokratycznej śmietanki towarzyskiej, musiała upodobnić swój strój do tego, które nosiły rzymskie heroiny na płótnach Davida. Strój, którego głównymi cechami była wysoka podniesiona talia, brak gorsetu, rzymskie sandałki na bosych nogach i, co ważne, odsłonięte ramiona. Czy jednak rzeczywiście owe szalone les merveilleuses były na tyle odważne, żeby w swoim rzeczywistym stroju zawrzeć wszystkie te cechy? Mój dzisiejszy wpis chciałabym poświęcić jednej z najbardziej kontrowersyjnych części owego stroju - odsłoniętym ramionom. 

Pierre-Paul Prud'hon Pani de Talleyrand, 1806

5/02/2014

5/02/2014

Jak wyglądało życie towarzyskie w XIX wieku

Jak wyglądało życie towarzyskie w XIX wieku
Kilka dni temu na blogu Esa Czyta miałam okazję obejrzeć bardzo ciekawą recenzję książki Agnieszki Lisak Życie towarzyskie w XIX wieku. Zachęcona pozytywną opinią Esy postanowiłam sama po nią sięgnąć i tym samym powiększyć nieco zasób mojej wiedzy na temat rozrywek ludzi w tamtym czasie. Niestety, po jej przeczytaniu mam dość mieszane uczucia. Jeśli jesteście ciekawi dlaczego, zapraszam do dalszej lektury! 

Źródło obrazka.
Copyright © Modna historia , Blogger